چند کلمه‌ای درباره من و سوپرژورنالیست

سوپرژورنالیست خانه تازه‌ای پیدا کرده است. از اساس و بنیان خانه‌تکانی کرده و حالا دوباره در خدمت شماست. هم با شکل و شمایل نو، هم با محتوای تازه. اما محتوای قدیمی را هم دور نریخته‌ام. اصول روزنامه‌نگاری که همیشه اصرار داشته‌ام رعایت شود، کم‌وبیش همان است. چیزی کم نشده که بیشتر شده است.

برای همین، اگر روزنامه‌نگار تازه کاری هستید حتما بخش اصول روزنامه‌نگاری را مرور کنید.

بعد، بقیه‌اش دیگر با خودتان است که بیشتر دوست دارید در کدام رسانه کار کنید. در روزنامه‌ها، در رادیو و تلویزیون، در وب‌سایت‌ها یا این‌که یک حساب توئیتری، اینستاگرامی، یا تلگرامی راه انداخته‌اید و می‌خواهید میلیون‌ها نفر را دنبال خود راه بیندازید. درباره همه اینها مطلب هست. بیشتر، در قالب پیشنهادهای کاربردی که به شما کمک می‌کند تا کار روزمره‌تان را بهتر انجام دهید.

دنیای رسانه‌ها شاید هیچ‌وقت به اندازه این روزها جذاب نبوده است. دونالد ترامپ، رئپس‌جمهوری منتخب آمریکا (در زمان نوشتن این مقدمه)، کلا یک جورهایی بی‌خیال سخن‌گو و اینها شده و از پنج و شش صبح که بیدار می‌شود، می‌نشیند پای توئیتر و توئیت می‌کند. خبرگزاری‌های صد و چند ساله مثل رویترز هم راهی ندارند جز آن‌که این توئیت‌های تک‌جمله‌ای را خبر کنند و بفرستند برای روزنامه‌ها و مشتریان‌شان.

من اعتقاد دارم که از آن یک خط توئیتی که می‌فرستید، تا آن مستند نیم‌ساعته‌ای که با دوربین‌های سه‌بعدی ۳۶۰ درجه تهیه می‌کنید، همیشه باید اصول روزنامه‌نگاری را رعایت کنید. همیشه باید دقیق باشید، همیشه باید منصف باشید و همیشه باید مخاطبان بتوانند به شما اعتماد کنند.

سوپرژورنالیست هم درباره همین چیزهاست. این که چه‌طور دقیق باشیم، چه‌طور منصف باشیم و چه‌طور همه زوایای خبر را بکاویم. برای انتشار، هزار قالب هست که هر کدام ویژگی‌ خودش را دارد و هر کدام در جای خود جذاب است. برای من هم کاغذ کاهی روزنامه جذاب است، هم میکروفون استودیوی رادیو، هم وب با همه‌ی آن زبان‌های برنامه‌نویسی جوراجور و فناوری‌های هر روز در حال تغییرش.

من حالا بیست و چند سالی می‌شود که روزنامه‌نگارم. در مجله‌ها کار کرده‌ام، مثل مجله پیام امروز و در روزنامه‌ها، مثل روزنامه شرق و در خبرگزاری‌ها، مثل خبرگزاری اسپانیا و همچنین در رادیو و تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی. کنار این‌ها، بازی‌ام همیشه ساخت وب‌سایت و پرسه‌زدن در شبکه‌های اجتماعی بوده است. سوپرژورنالیست هم که قبلا جدیدنیوز بود، نتیجه همین بازیگوشی‌های وب‌سایت‌سازی من بوده است.

برای همین، فکر می‌کنم حالا موقع‌اش رسیده است که این تجربه‌های جوارجور چند و چندین ساله را اینجا جمع کنم.

دنیای رسانه‌ها کنار جذابیت یک وظیفه هم دارد. دست‌کم به نظر من. و آن آگاه کردن مردم است تا آنها تصمیم‌هایی بگیرند که زندگی‌شان را بهتر کند. به خصوص در مواقع کلیدی. مثل انتخابات. هنوز بعد از همه این سال‌ها اعتقاد دارم که روزنامه‌نگار باید همه زوایای خبر را بکاود و ماجرا را بی‌‌کم‌وکاست روایت کند. اما این روزها، به خصوص، در ماه‌های اخیر و با اتفاق‌هایی مثل خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا این را هم فهمیده‌ام که مهارت‌های روزنامه‌نگاری بیشتر از هر زمانی باید به کمک مردمی بیاید که گاه نیندیشیده پستی را هم‌رسانی می‌کنند و اطلاعات داغ اما اشتباه را دست‌به‌دست به گوش هزارها یا حتی میلیون‌ها نفر می‌رسانند. نمونه آخرش خبر حمایت پاپ فرانسیس از دونالد ترامپ بود که جعلی بود اما میلیون‌ها بار دست‌به‌دست چرخید و همه خبر را خواندند و تکذیب‌اش را فقط عده‌ای.

امیدوارم که این وب‌سایت بتواند به شما کمک کند تا خبرنگار بهتری باشید و بتوانید با به‌روزترین فناوری‌ها و کارآمدترین اصول روزنامه‌نگاری به نفع مخاطبان‌تان، حال هر که می‌خواهند باشند و هر چه می‌خواهد نفع‌شان باشد، قلم بزنید، عکس بیندازید، صدا ضبط کنید، فیلم‌ بگیرید، داده گردآوری و تحلیل کنید و در شبکه‌های اجتماعی با همان تک جمله‌ها و تک‌عکس‌ها و مینی‌اینتراکشن‌ها (مثل یک لایک زدن‌‌ها و ری‌توئیت کردن‌ها) به آگاه کردن‌شان کمک کنید.

برمک بهره‌مند، دوشنبه، شش دی ۱۳۹۵