چه‌طور یک Q&A بنویسیم؟

پاسخ به سوال‌های کلیدی مدتی است که لابه‌لای صفحه‌های خبری برای خود جا باز کرده است. می‌توانیم از این فرم روایت برای توضیح داستان‌های پیچیده استفاده کنیم.

روایت به صورت سوال و جواب یکی از بهترین راه‌ها است که نشان دهیم موضوع پیچیده‌ای را کاملا فهمیده و درک کرده‌ایم و حالا می‌توانیم آن را به زبانی بسیار ساده و قابل فهم برای مخاطب توضیح دهیم.

سوال‌ها را خودتان طرح می‌کنید و جواب‌ها را هم خودتان می‌دهید.

باید سوال‌های کلیدی را که به فکر هر کسی می‌رسد، در جمله‌های کوتاه بنویسید و در یک یا چند پاراگراف به هر سوال با جملات بسیار ساده و قابل فهم جواب دهید.

تا آنجایی که به شیوه کار خبرگزاری رویترز مربوط می‌شود،

– می‌توانید سوال و جواب‌ها را زیر هم بنویسید،
– می‌توانید نام نویسنده را ذکر کنید یا برای مطلبی که نوشته‌اید تاریخ بزنید
– بهتر است در همان تیتر نوع مطلب را روشن کنید: “انتخابات بریتانیا چه طور برگزار می‌شود، (سوالات متداول)

بهتر است سوال و جواب‌ها را با یک مقدمه شروع کنید:

مثال:

۲ ژوئن (رویترز) هیلاری کلینتون گفته از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا انصراف نمی‌دهد. او گفته تا زمانی که نامزدی باشد او هم به فعالیت‌های انتخاباتی خود ادامه می‌دهد. در زیر تلاش شده به این سوال جواب داده شود که او چرا همچنان رقابت را ادامه می‌دهد به رغم این که رقیبش، باراک اوباما، در نظرسنجی‌ها کلی جلو افتاده است.

در روزنامه‌ها می‌توانید در دل یک مطلب بلند (نیم‌صفحه یا تمام‌صفحه) یک باکس باز کنید و بالای آن بنویسید: “پاسخ به سوال‌های متداول.”

در وب سایت‌ها هم می‌توانید صفحه جواب به سئوال‌ها را با یک لینک به مطلب اصلی اضافه کنید.

یا می‌توانید مثلا صفحه‌ای را به آخرین گزارش‌ها و اخبار نشت نفت در خلیج مکزیک اختصاص دهید و در گوشه‌ای از صفحه به مطلبی درباره سئوال‌های کلیدی لینک دهید.

منبع:
http://handbook.reuters.com/index.php/Other_Common_Story_Forms

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *