دقیق بودن و یافتن حقیقت

اگر خوانندگان و مخاطبان به شما اعتماد نکنند که دنبال یافتن “حقیقت” هستید و در روایت خود دقیق و رو راست هستید نمی‌توانید نام خود را حتی یک لحظه روزنامه نگار بگذارید.

دقیق بودن و یافتن حقیقت بیشترین اهمیت را دارد. برای خبرنگارهای بی‌بی‌سی، اهمیتِ دقت از سرعت هم بیشتر است.

این یعنی مطلبی که می نویسید باید منابع معتبر داشته باشد و راست آزمایی شده باشد.

حتی اگر – و تاکید می‌کنیم – حتی اگر مخاطبان از مطلبی که می‌نویسید خوش‌شان نیاید یا با آن چه می‌نویسید موافق نباشند باید از منابع خبرتان مطمئن باشید و با پشتکار و پیگیری راستی خبر راآزموده باشید.

باید داستانی که روایت می‌کنید و اطلاعاتی که منتشر می‌کنید دقیق و واضح باشد. با ماست‌مالی کردن اطلاعاتی که از صحت آن مطمئن نیستید، با نوشتن جملات مبهم و اشتباه نوشتن اطلاعات اولیه که همه از آن خبر دارند انتظار نداشته باشید مخاطبان به شما اعتماد کنند.

باید در مورد آنچه می‌دانید و نمی‌دانید روراست باشید. از حدس زدن پرهیز کنید. بر پایه اطلاعاتی که به صحت آن یقین ندارید گمانه‌زنی و استنباط نکنید. اگر به صحت اطلاعاتی که ر روایت نقشی کلیدی دارد شک دارید همین را بیان کنید. راحت اطلاعاتی را که در موردش شک دارید کنار نگذارید و در موردش تحقیق کنید.

مفهومی پیچیده

“حقیقت” یک مفهوم پیچیده فلسفی است – بسیاری از فیلسوف ها معتقدند اصلا چیزی به معنای حقیقت عینی یا محض وجود ندارد.

شاید بشود به جای دقیق بودن و یافتن حقیقت گفت «تعهد در پرهیز از فریب دادن.» تقریبا همه ما می‌دانیم فریب خوردن و گمراه شدن چه معنایی دارد. این را هم می ‌دانیم اعتمادمان را به آدم‌هایی از دست می‌دهیم که فریب‌مان می‌دهند.

در این بخش، کالج روزنامه‌نگاری بی‌بی‌سی می‌کوشد نشان دهد “دقیق بودن و یافتن حقیقت” برای روزنامه ‌نگارها – و مخاطبان‌شان – چه اهمیتی دارد.

منبع: آکادمی خبر بی‌بی‌سی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *