نکته:‌ چه‌طور به خبر پیشینه اضافه کنیم؟ (۲)

پس از این که مهم‌ترین و دانستنی‌ترین بخش پیشینه را به آغاز خبر یا گزارش‌تان اضافه کردید، (به چه‌طور به خبر پیشینه ‏اضافه کنیم؟ (۱) رجوع کنید)، می توانید به سراغ بخش عمیق‌تری از پیشینه بروید که برای درک مطلب‌تان لازم است. برای آن دسته از ‏روزنامه‌نگارانی که در نشریات متنی کار می‌کنند، اغلب بهترین کار این است که بخش اصلی پیشینه را لابه‌‏لای مطلبی که ماجرا را روایت می‌کند، نیاوریم و آن را جداگانه در «باکس‌های اطلاعاتی» کنار مطلب ‏بگذاریم.

با استفاده از یکی دو تا عکس کوچک، استفاده از عناصر گرافیکی یا قلم متفاوت ‏می‌توانیم کاری کنیم تا نگاه خواننده به این باکس‌ها معطوف شود.

از جمله: روزشمار تحولات مهم تاریخی؛ فهرستی ‏از سوال و جواب‌های کلیدی که موضوع را روشن می‌کند (‏FAQ‏)؛ آمار و ارقام پیشین و زندگی‌نامه کوتاه افرادی ‏که حالا خبرساز شده‌اند. در حالی که دارید خبر یا گزارش‌تان را می‌نویسید به اطلاعاتی فکر کنید که می‌توانید ‏آن‌ها را جداگانه بیاورید و از قطع شدن جریان روایی خبر یا گزارشتان جلوگیری کنید.

اما این نکته هم ‏خاطرتان باشد: اصل خبر باید همچنان به اندازه کافی پیشینه داشته باشد تا خودش به تنهایی قابل فهم باشد. گاهی ‏اوقات می‌توانید جمله‌ای جایی داخل مطلب اضافه کنید که مثلا به باکس اطلاعاتی رجوع کنید.‏

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *