نظریه نسبیت خبر

همانطور كه نت‌هاي موسيقي به تنهايي در ذهن معنايي ايجاد نمي‌كنند و تنها وقتي كنار يكديگر نواخته ‏مي‌شوند، ما ‏را با خود به سرزمين‌ حزن و اندوه يا شادي مي‌برند، واحدهاي اطلاعاتي نیز، که قرار ‏است از اتفاقات ‏پيرامون‌مان خبر بدهند،‎ ‎به تنهايي معنا ندارند و تنها وقتي كنار يكديگر قرار مي‌گيرند، ما را ‏متوجه اطرافمان ‏مي‌كنند و می‌گویند موضوع از چه قرار بوده است.

اگر بگوييم ايران در بازي هاي المپيك پنج مدال طلا، سه نقره و دو برنز گرفت، آيا بايد خوشحال بشويم يا ‏‏ناراحت؟ اين موضوع به دو چيز بستگي دارد؛ اول به جايگاه ايران بين بقيه كشورها و ديگري به وضعيت ايران ‏‏در المپيك در دوره‌هاي قبل. اگر ديگران از ايران كم‌تر مدال‎ ‎گرفته باشند و ايران نسبت به دوره هاي قبل مدال ‏‏بيشتري گرفته باشد، وضعیت ایران بهتر شده. اما اگر ايران با اين تعداد مدال در ته جدول قرار گرفته باشد و از ‏‏تعداد مدا‌لهايش در سال‌هاي قبل هم كاسته شده باشد، یعنی وضعیت ایران بدتر شده.‏

یکی از راه‌های قابل فهم کردن خبر مقایسه اطلاعات به دست آمده است. اگر آمار جدیدی از تصادفات جاده ای به ‏دست‌تان می‌رسد قبل از آن که آن آمار را منتشر کنید، آن‌را با آمار مثلاً سال گذشته مقایسه کنید. اگر تصادفات ‏بیشتر بود ماجرا را این طور تعریف کنید که تصادفات جاده ای از سال پیش هم بیشتر شده و اگر کم تر بود، سعی ‏کنید علت ها را جویا بشوید و لید را به شرح «چرایی» کاهش تصادفات در سال جاری اختصاص بدهید‎.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *