تحلیل گزارش‌های دنباله‌دارِ ناآرامی‌های ازبکستان

در جریان ناآرامی‌ها در اندیجان در شرق ازبکستان صدها نفر کشته شدند.

سرکوبی که بعدا «کشتار اندیجان» نام گرفت، زمانی رخ داد که نیروهای وزارت کشور و امنیت ملی ازبکستان در روز ۱۳ مه، ۲۰۰۵ به گروهی از معترضان در اندیجان در جمهوری ازبکستان شلیک کردند. بنا بر برآوردهای دولتی، دست‌کم ۱۸۷ نفر کشته شدند. آمارهای دیگر می‌گوید که دست‌کم چند صد نفر کشته شده‌اند و جسد خیلی‌ها در گورهای دسته‌جمعی دفن شده است.

در آن روزها، دیوید هولی، گزارشگر لس‌آنجلس تایمز، خبرهای ازبکستان را برای این روزنامه‌ آمریکایی پوشش می‌داد. خبرهایی که همین‌طور بروز می‌شد و هر روز نور تازه‌ای بر آن تابیده می‌شد.

دیوید هولی اولین خبر را در یک خبر کوتاه ۲۳۰ کلمه‌ای پوشش داد و در روزهایی که در پی آمد، با گزارش‌های حدود ۱۰۰۰ کلمه‌ای خوانندگان لس‌آنجلس تایمز را در جریان آخرین تحولات قرار داد.

گزارش‌های دیوید هولی پر از پیشینه و جزییات بود و اگر کسی در جریان ناآرامی‌های ازبکستان هم نبود می‌توانست با خواندن تنها یکی از گزارش‌ها از ماجرا و تازه‌ترین تحولات با خبر شود.

من فکر می‌کنم که گزارش‌های دیوید هولی نمونه بسیاری خوبی از پوشش اخبار دنباله‌دار است. برای همین، هفت گزارش را چند سال پیش به فارسی ترجمه کردم و آن‌ها را تحلیل کردم. حالا این تحلیل‌ها را اینجا می‌گذارم برای کسانی که می‌خواهند با شیوه پوشش اخبار دنباله‌دار آشنا شوند.

توصیه می‌کنم که این هفت گزارش را حتما به ترتیب از اول تا آخر بخوانید. این‌طوری می‌بینید که دیوید هولی چه‌طور طی چند روز خبر ناآرامی‌های ازبکستان را پوشش داده و چه‌طور در لابه‌لای هر خبر پیشینه‌هایی اضافه کرده است تا هر خبر مجزا از خبرهای دیگر قابل فهم باشد.

در ترجمه گزارش‌ها قواعد نشانه‌گذاری و پاراگراف‌بندی انگلیسی را مثل متن اصلی نگه‌داشته‌ام. برای همین، گاه جمله‌ها غیرفارسی به نظر می‌رسد. هدف از این کار صرفا آشنا کردن مخاطب فارسی‌زبان با شیوه نگارش خبر به زبان انگلیسی بوده است. بدیهی است که در زبان فارسی هر جا چنین ساختارهایی سخت‌هضم یا نامانوس به نظر برسد، آنها را روان‌تر می‌نویسیم.

متن کامل گزارش‌ها و تحلیل‌های مرتبط با آنها را در ستون سمت راست پیدا می‌کنید.

این هم لینک گزارش اول:

گزارش شده ۹ نفر در تظاهرات گسترده ازبکستان کشته شده‌اند

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *