ده مثال خبرنویسی برای تلویزیون

خبر در تلویزیون اغلب سه‌خطی است، ۸۰ کلمه بیشتر نیست و خواندن‌اش بیشتر از ۲۵ تا ۳۰ ثانیه طول نمی‌کشد.

در خط اول لب کلام خبر را بنویسید. جمله‌ای که در یک کلام بگوید خبر چیست. در جمله دوم توضیح دهید چرا خبر مهم است. و در جمله سوم کمی توضیحات و جزییات بیشتر:

نمایندگان جنبش عدم تعهد و اتحادیه عرب بازدید از تاسیسات هسته‌ای ایران را شروع کردند. این بازدید، به دعوت مقام‌های ایران انجام می‌شود که می‌کوشند نگرانی‌های بین‌المللی را در مورد برنامه هسته‌ای‌شان رفع کنند. ایران از کشورهای غربی، چین و روسیه هم دعوت کرده بود در این بازدید شرکت کنند. اما آنها این دعوت را رد کردند چون می‌گفتند بازدید از تاسیسات هسته‌ای کار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

————

سیاست‌مداران لبنان می‌گویند انتظار می‌رود حزب الله و متحدان‌اش تا چند ساعت دیگر از دولت وحدت ملی کناره‌گیری کنند. یک مقام نزدیک به حزب‌الله گفته خروج این گروه از کابینه خود به خود به سقوط دولت منجر می‌شود. حزب‌الله در اعتراض به نتایج تحقیق ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان، کابینه را ترک می‌کند.

————

شورای اصناف ایران اعلام کرده که شبانه‌روزی و با گشت‌زنی در مغازه‌ها بر روند حذف ِیارانه ها نظارت می کند. دولت ایران گفته تلاش می‌کند جلوی افزایش بی‌رویه‌ی قیمت‌ها و احتکار کالا را بگیرد. شورای اصناف ایران به میوه فروشی‌ها و قنادی‌ها هشدار داده با نزدیک شدن شب ِ یلدا، کالاهای‌شان را به قیمت‌های تعیین شده بفروشند و به مشتری‌ها رسید بدهند.

————

شهرداری تهران اعلام کرده نرخ بلیت اتوبوس و مترو تا پایان امسال ثابت می‌ماند. بعضی کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند با افزایش نرخ سوخت، به ویژه بنزین، استفاده از وسایل نقلیه عمومی بیشتر شود. جعفر تشکری هاشمی، معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران، گفته نرخ بلیت‌ها در حالی ثابت خواهند ماند که شهرداری تنها ۲۰ درصد از پولی را که دولت برای بهبود وسایل نقلیه ی ِعمومی اختصاص داده، دریافت کرده است.

————

منوچهر متکی، وزیر خارجه پیشین ایران، می‌گوید نحوه برکناری او توهین‌آمیز و غیر‌اسلامی بوده. آقای متکی زمانی رکنار شد که برای انجام ماموریتی به سنگال رفته بود. آقای متکی گفته اطلاع نداشته ۲۴ ساعت بعد از رفتن‌اش به سنگال، فردی جایگزین او شده است.

————

در ایران، امروز اداره‌ها و سازمان‌های دولتی یک ساعت زودتر تعطیل شدند. استانداری تهران گفته دلیل ِزود تعطیل شدن اداره‌ها و سازمان‌ها، مقابله با ترافیک و آلودگی هواست. معاون عمرانی استاندار تهران گفته تمام اداره‌ها و سازمان‌های دولتی تا اطلاع ثانوی یک ساعت زودتر تعطیل خواهند شد.

————

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته این کمسیون نتیجه گرفته روابط ایران و بریتانیا باید کامل قطع شود. محمد کرمی راد، عضو کمیسیون و نماینده کرمانشاه، گفته با توجه به سخنان اخیر سفیر بریتانیا در تهران و آنچه او «دخالت بریتانیا در مسایل مربوط به فتنه» خوانده تصمیم گرفته‌اند روابط دو کشور قطع شود یا به حداقل برسد. تصمیم این کمسیون باید در مجلس بررسی و به رای گذاشته شود.

————

وزارت خارجه آمریکا گفته حکم نسرین ستوده، وکیل دادگستری، ناعادلانه و سنگین است و خواسته او فورا آزاد شود. نسرین ستوده، وکیل بعضی از زندانیان سیاسی، به ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت از خروج از کشور محکوم شده. اقدام علیه امنیت ملی، تبانی و تبلیغ علیه نظام از جمله اتهام‌های خانم ستوده بوده.

————

در افغانستان مسئولان گمرك هرات گفته‌اند تانکرهای سوخت هنوز نمی‌توانند راحت از ایران به افغانستان بروند. ایران اعلام کرده مشکل عبور تانکرهای سوخت را حل کرده. مسئولان گمرک هرات می‌گویند امروز تا ساعت دو و نيم بعد از ظهر به وقت محلي فقط ۱۶ تانكر اجازه عبور از مرز را گرفته در حالی که در گذشته روزانه بین هشتاد تا صد و پنجاه تانکر سوخت وارد افغانستان می‌شد.

————

دادستان کل افغانستان تائید کرده مدیر مسئول روزنامه سرنوشت بازداشت شده. بر اساس گفته‌های دادستان کل، رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی افغانستان، شکایت کرده که روزنامه سرنوشت در خبری گفته برادر آقای اسپنتا در هرات گروهی مسلح راه انداخته که آقای اسپنتا هم جزو آن است. روزنامه سرنوشت در شماره اخیر خود نوشته این بازداشت غیرقانونی است و آقای اسپنتا و وزارت اطلاعات و فرهنگ با روزنامه سرنوشت خصومت دارند.

توضیح:

منبع: تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *