چهار پاراگراف اصلی در خبرهای وب‌سایت بی‌بی‌سی

وب‌سایت بی‌بی‌سی برای خبرنویسیآنلاین چارچوبی تعریف کرده که بازگو کردن‌اش خالی از لطف نیست. بی‌بی‌سی می‌گوید مخاطبان وبسایت‌ها اغلب بخش بالای صفحه‌ها را می‌خوانند که جلوی چشم است.

برای همین، بهتر است در همان چهار پاراگراف اول کل داستان روایت شود و جمله‌های پایینی بماند برای جزییاتی که ندانستن‌شان علامت سئوال بزرگی در ذهن خواننده ایجاد نمی‌کند.

در همان چهار پاراگراف اول، بنویسید ماجرا از چه قرار بوده، چه کسی کجا چه موقع چه کار کرده. چرا موضوع اهمیت داشته و چه طور ماجرا اتفاق افتاده. (عناصر اصلی خبر)

وبسایت خبری بی‌بی‌سی خبرهای‌اش را برای شبکه خبری تله تکست «سی فاکس» هم می‌فرستد. فورمات سی فاکس هم به نحوی است که ترجیح می‌دهد تمام خبر روی صفحه تلویزیون ظاهر شود بی‌آن که بیننده مجبور شود برای دیدن تمام خبر به صفحه بعدی رجوع کند.

بی‌بی‌سی به خبرنگاران‌اش توصیه می‌کند اگر در چهار جمله اول نظر کسی را منعکس می‌کنند آن نظر باید عینی و به‌دور از غرض‌ورزی باشد. چون فقط چهار پاراگراف اول خبر روی تله تکس منتشر می‌شود. با توجه به این که خیلی از مخاطبان هم همان چهار پاراگراف را می‌خوانند، باز بی‌راه نیست اگر قرار باشد خبر فقط برای وب‌سایت منعکس شود باز هم این قانون بی‌طرفی رعایت شود.

تمرین:

کاغذی را به چهار قسمت تا کنید و سعی کنید خبر بلندی را که نوشته‌اید در چهار جمله خلاصه کنید. طوری که همه بخش‌های اصلی خبر را گنجانده باشید.

پس از آن که چهار پاراگراف اول را نوشتید،‌ در ادامه می‌توانید جزییات و پیشینه بیشتری دهید و از آدم‌ها نقل قول بیاورید تا ابعاد قضیه روشن‌تر شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *