خبر اقتصادی برای وب:‌ جزیره هینان چین می‌کوشد جلوی سقوط قیمت مسکن را بگیرد

رویترزspacer- کارگران ساختمانی مشغول کار در هایکو، مرکز استان هینان. قیمت مسکن ظرف سال گذشته در این منطقه توریستی سه برابر شده است.

رویترز: در حالی که قیمت ملک در جزیره هینان ماهانه ۲۰ درصد بالا می رود، این جریره توریستی نمونه خوبی شده برای تعریف عبارت “قیمت های حبابی.”

دسامبر گذشته [شش ماه پیش] وقتی دولت چین اعلام کرد که قصد دارد جزیره استوایی هینان را به مقصدی برای توریست ها تبدیل کند، هزارها نفر از سرمایه دارها و بساز فروش ها به هایکو، مرکز این ناحیه، هجوم آوردند. قیمت ملک هم سر به فلک گذاشت.

این که مقام های چین در نهایت موفق می شود قیمت ها را کنترل کنند یا اجازه خواهند داد قیمت ها همچنان بی رویه بالا برود، مشخص خواهد کرد که دولت مرکزی چین تا چه اندازه توانسته بی آن که به مسکن – بخشی کلیدی در اقتصاد – صدمه بزند جلوی عصبانیت مردم را بگیرد که بالا رفتن بی رویه قیمت ها در سراسر کشور جیغ شان را درآورده.

این که سیاستمدارها در هینان دچار یکی از بزرگترین چالش های پیش روشان شده اند آدم را یاد گذشته می اندازد. در پی سقوط قیمت مسکن در سال ۱۹۹۳، حدود یک دهه طول کشید تا قسط های عقب افتاده پرداخت شود و ساختمان های خالی مانده پر شود.

فِنک که، رئیس بخش موسسه پژهش مسکن در دانشگاه پکن اما معتقد است که تاریخ دوباره تکرار نمی شود.

آقای فِنک می گوید، “قیمت ها یک مقدار زیادی بالا رفته، اما بعید است که سقوط کند.”

آن موقع، سرمایه گذارها دنبال این بودند که با پول های قرضی ملک بخرند و خانه ها را دست به دست رد کنند. وقتی قیمت ها از اوج افتاد، زمین ها ماند روی دست خریدارها که باید قسط بانک ها را می دادند. این بار، فِنگ می گوید خریدارها با پول نقد به میدان آمده اند.

این بار، از آنجا که بازار مسکنی که جوش بیاورد ممکن است به کل اقتصاد صدمه برساند، سیاستمدارها گام هایی برای کنترل بازار برداشته اند.

یکی از مقام های ارشد دولت که به خاطر حساس بودن موضوع نخواست نامش فاش شود، می گوید، “همه چیز توی این جزیره کثیف است.”

شورای دولتی، که کابینه چین محسوب می شود، محدودیت هایی اعمال کرده که طی آن مبلغ پول پیش ملک نباید از حد مشخصی پایین تر باشد و نرخ بهره هم بالا رفته تا هر کسی نتواند چند خانه بخرد.

این اقدام ها احتمالا بازار را تا اندازه ای از تب و تاب خواهد انداخت. اما کسانی که خانه ها را برای اقامت خودشان می خرند همچنان دنبال خرید هستند. به خصوص، این طور که نتیجه تحقیقات موسسه بین المللی فیچ نشان می دهد، در شهرهایی که ساکنان آن با درآمدی رو به رشد روبرو هستند.

موسسه فیچ در گزارش جدیدش نوشته است، “تصمیم های جدید با اهداف دولت که قصد دارد قیمت های حبابی را کنترل کند تا بازار مسکن در درازمدت سالم بماند همخوانی دارد.”

قیمت های سر به فلک کشیده

کائو یینگ، در حالی که در خیابان های بی سکنه هایکو قدم می زند، آنچه را که می بیند باور نمی کند. همه خانه ها در این محل فروخته شده اند، اگر به نظر نمی رسد کسی در آنها زندگی کند. یکی از مشاورهای مسکن در این منطقه می گوید از هر ده آپارتمان حداکثر دو تای آن پر است.

قرار است آپارتمان های جدیدی این ماه آماده شوند. اما قیمتی که براشان گذاشته اند متری ۱۵ هزار یوآن (دو هزار دلار) است. سه برابر قیمت سال پیش.

خام کائو پس از آن که از سه مشاور مسکن قیمت ها را می پرسد و هر بار جا می خورد، سرانجام می گوید، “وحشتناک است.” و ادامه می دهد، “احتمالا دو سه ماه دیگر که به اینجا برگردیم قیمت ها پایین می آید.” اما یک جوری حرف می زد که انگار زیاد به پیش بینی خودش مطمئن نیست.

پن شینی، رئیس شرکت توسعه سوهوی چین، که یکی از بزرگترین شرکت های توسعه مسکن در چین است، ۲۴ آوریل در نشستی گفت، بیش از هفتاد درصد شرکت های مسکن چین بیش از ده میلیارد یوآن پول نقد دارند. برای همین عجله ای برای پایین آوردن قیمت ها ندارند.

و فو ون وِیان، مشاور مسکن در هایکو، گفت با وجود این که دولت سیاست های جدیدی اعمال کرده اما هنوز نشانه ای از پایین آمدن قیمت ویلاها به چشم نمی خورد.

آقای فو می گوید، “دو طرف فعلا نشسته اند و منتظرند ببیند سرانجام چه می شود.”

کائو که سی و خورده ای سال دارد، با دو دوستش ۱۷۰۰ کیلومتر پرواز کرده و از ایالت سیشوآن به اینجا آمده تا آپارتمانی بخرد و پسرش را در دبیرستانی آبرومند بگذارد.

هوای گرم جزیره هینان، مناظر دلپذیر، دریای صاف و آرام، بر جذابیت های جزیره افزوده تا بازنشسته ها و کسانی را که دنبال تعطیلات خوب هستند به اینجا بکشاند.

خریدارهای بالقوه، مثل کائو، انتظار دارند که قیمت ها همچنان بالا برود چون برنامه های توسعه جزیره همچنان ادامه دارد.

اما با نگاه به تجربه مسکن در آمریکا و همچنین سقوط شدید مسکن در دوبی که داغش در دل خیلی ها هنوز تازه است، مقام های جزیره سیاست های مختلفی اعمال کرده اند تا از تکرار آن تجربه های تلخ جلوگیری کنند.

اوایل ژانویه صدور پروانه جدید ساخت و ساز و واگذاری زمین برای سه ماه متوقف شد تا به سرمایه گذارها فرصت فکر کردن داده شود.

سیاست های اعمال شده توسط دولت مرکزی و مقام های هینان باعث شده تا بعضی از سرمایه گذارها از خیر پول درآوردن در این منطقه بگذرند.

ما شین، مدیر امور مشتریان، در شعبه هایکوی بانک اِوِربرایت چین، می گوید تعداد تقاضاهای وام مسکن از ژانویه به این طرف از بالای صد مورد در هفته به تعدادی انگشت شمار رسیده است.

آقای شین می گوید، “میان مدت تا طولانی مدت قیمت مسکن در این ناحیه رشد خواهد کرد اما در کوتاه مدت وضعیت بازار مشخص نیست.”

کل مبلغ

در پایان سال ۲۰۰۸ میلادی، قیمت مسکن در سراسر چین تا حدودی پایین آمد. کاهش قیمت در پی اعمال سیاست هایی رخ داد که در پی بحران جهانی اقتصاد اعمال شد و از رشد پرشتاب اقتصاد چین تا اندازه ای کاست.

اما اواسط ماه مارس ۲۰۰۹ میلادی روند افزایش قیمت ها دوباره از سر گرفته شد. این اتفاق پس از آن رخ داد که بازار به مشوق های مالی و کمک ها برای رونق دادن به بازار مسکن واکنش مثبت نشان داد.

نیمه دوم سال پیش، قیمت ها دوباره از دوران قبل از بحران هم بالاتر رفت. یکی از علل بالا رفتن دوباره قیمت ها کمبود مسکن و سرمایه گذاری در مسکن به عنوان راهی برای مقابله با خطرات تورم بود.

سئوالی که این روزها برای بازارهای جهانی وجود دارد این است که آیا سیاست های جدید واقعا ساخت و ساز را متوقف خواهد کرد. در صورتی که چنین شود نیاز چین به مصالح ساختمانی مثل آهن و سیمان و مس کم خواهد شد. گذشته از آن، ممکن است تعداد زیادی از گیرنده های وام نتوانند قسط های خود را بپردازند که این موضوع باعث می شود تا بانک ها ضرر کنند.

اندی راتمن، متخصص استراتژی کلان در موسسه کارگزاری سی ال اس ای شانگهای، نظرش این است که پکن قصد دارد بازار مسکن را قدری از تب و تاب بیندازد نه این که آن را بکشد.

او در گزارش خود که بیستم آوریل نوشته شده، آورده است، “تاثیر سیاست های جدید در بسیاری از شهرها تکان دهنده نیست.”

نتیجه پژوهشی که توسط موسسه سی ال اس ای در ۶۰ شهر در اواخر ماه مارس و اوایل ماه آوریل انجام شده، نشان می دهد نیمی از خانواده ها در شهرهایی که در خوشه بندی دوم و سوم جا می گیرند خانه های اول و دوم خود را نقدی خریده اند.

این تناسب در هایکو حتی بالاتر هم هست. گوئو ژِنشی، یکی از مشاوران مسکن محلی، می گوید، همه مشتریانش نقد خرید می کنند تا راحت تر هم بتوانند خانه هاشان را بفروشند.
رِن ژیکیانگ، از موسسه توسعه مسکن هوایوان، می گوید شاید حتی قیمت ها در حرکتی “انتقام جویانه” در ماه هایی که می آید دوباره اوج بگیرد. چرا که، با کاهش ساخت و ساز تقاضا بالا خواهد رفت.

او می گوید البته در صورتی که بازار واکنش شدید نشان دهد دولت مرکزی چین دخالت می کند.

آقای رِن در وبلاگش نوشته، “در صورتی که قیمت مسکن تا نرخی که مورد نظر است یا حتی بیشتر پایین بیاید – یا اگر حتی سقوط کند – دولت مرکزی سیاست هایش را تعدیل خواهد کرد.”

###
در زمان تهیه این گزارش ارزش یک دلار معادل ۶٫۸۲۴ یوآن بوده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *