رسانه‌ها برای شناسایی اخبار ساختگی چه نرم‌افزارهایی دارند؟

با گسترش اخبار ساختگی در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بعضی از موسسه‌های خبری با همراهی دانشگاه‌ها نرم‌افزارهایی ساخته‌اند تا بتوانند اخبار ساختگی را از اخبار واقعی تشخیص دهند. The Trust Project در دانشگاه سانتا کلارای کالیفرنیا یکی از پیشگام‌هاست که توانسته است اهل فن را برای یافتن راه‌ها یا ابزارهای مبارزه با اخبار ساختگی دور هم جمع کند. لابراتوار بی‌بی‌سی هم که دستی در ابداع و نوآوری دارد، با این دانشگاه همکاری نزدیکی دارد. آنچه در پی مي‌خوانید گزارشی است که لابراتوار بی‌بی‌سی تهیه کرده است درباره نرم‌افزارهایی که موسسه‌های خبری ساخته‌اند تا بتوانند با اخبار ساختگی مقابله کنند.

نشریه اینترنتی Slate افزونه‌ای برای مرورگرم کروم گوگل طراحی کرده است که در صفحه فیس‌بوک‌تان اخبار ساختگی را از اخبار واقعی متمایز می‌کند. نکته جالبی که این افزونه را از نمونه‌های مشابه متمایز می‌کند این است که علاوه بر نوار قرمزی که بالای پست اخبار ساختگی ظاهر می‌شود، اجازه می‌دهد تا کاربران لینکی به خبر واقعی در یک موسسه خبری معتبر دهند تا روشن شود که خبر ساختگی است.

اخبار ساختگی

 

نشریه Le Monde در اروپا هم کم‌وبیش یک همچنین کاری کرده است. بنا بر گزارش Digiday، تیم ۱۳ نفره حقیقت‌یاب لوموند در حال تهیه فهرستی از منابع غیرموثق هستند. کاربرانی که افزونه نشریه را دانلود کنند، جلوی هر مقاله‌ای که در مرورگر باز می‌کنند، سه پرچم ببینند: قرمز یعنی غیرموثق، زرد یعنی مشکوک و سبز یعنی موثق.

رویترز یک بات درست کرده است که اخبار تازه را در توئیتر پیدا و ارزیابی می‌کند. News Tracer دو سال است که فعال است. این طور که در وب‌سایت نیمن‌لب آمده است، شیوه کارش به این شکل است که تا می‌بیند خبری شکل می‌گیرد، توئیت‌های مختلف را جمع‌بندی می‌کند، یک واقعه (Event) می‌سازد و درباره این که خبر درباره چه چیزی است، اطلاعات و توضیح می‌دهد. این فرآیند با تکیه بر ۴۰ فاکتور انجام می‌شود و طی آن خبر اعتبارسنجی و رتبه‌گذاری می‌شود. همین‌طور که اطلاعات بیشتری درباره خبر به دست می‌آید رتبه آن هم تغییر می‌کند و خبرهایی که رتبه‌شان از حد مشخصی بالاتر برود، به عنوان خبری که تازه رخ داده است، ری‌توئیت (منتشر) می‌شوند.

روزنامه واشنگتن پست افزونه‌ای برای مرورگر کروم گوگل تهیه کرده است که توئیت‌های دونالد ترامپ را حقیقت‌یابی می‌کند و به توئیت‌ها و گفته‌های رئیس‌جمهوری آمریکا پیشینه و اطلاعات پیرامونی اضافه می‌کند تا مشخص شود ادعاهای مطرح شده ساختگی هستند یا واقعی.

wp_fake_news

 

از جمله‌ی این ابزارها یا ایده‌های مشابه را می‌توانید در مخزن گیت‌هاب پیدا کنید که لابراتوار خبر بی‌بی‌سی برای اجرای Trust Project Challenge راه انداخته است. اینجا جایی است که روزنامه‌نگارها و دانشگاهیان یافته‌ها و نرم‌افزارهایی را که ساخته‌اند، در میان گذاشته‌اند تا همگی بتوانیم باهم با اخبار ساختگی مبارزه کنیم. اگر اهل برنامه‌نویسی هستید، یا اگر می‌خواهید برای موسسه خبری‌ای که کار می‌کنید، یک نرم‌افزار مبارزه با اخبار ساختگی بسازید حتما سری به مخزن گیت‌هاب بزنید.

این مطلب ترجمه آزادی است از این مطلب.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *