ناآرامی در تونس: موج تازه اعتراض‌ها

آسوشیتدپرس: در پی بالا گرفتن ناآرامی ها در تونس، زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری که 23 سال قدرت را در دست داشت روز جمعه از کشور گریخت.

بی‌بی‌سی:‌ در حالی که قرار است تا چند ساعت دیگر دولت وحدت ملی شکل بگیرد، موج جدیدی از تظاهرات اعتراض‌آمیز در خیابان های شهر تونس، پایتخت، راه افتاده.

پلیس برای متفرق کردن تظاهرکننده ها از گاز اشک آور، آبپاش های فشار قوی و تیر هوایی استفاده کرده. تظاهرکننده ها می خواهند حزب زین الدین بن علی در دولت جدید حضور نداشته باشند.

از جمعه که آقای بن علی از کشور گریخت، در تونس وضعیت اضطراری حکم فرماست. محمد غنوشی، نخست وزیر، گفته توافقی که بین احزاب انجام گرفته به زودی اعلام خواهد شد.

آقای بن علی که ۲۳ سال قدرت را در دست داشت پس از بالا گرفتن ناآرامی ها که یک ماه پیش به خاطر بیکاری، افزایش قیمت مواد غذایی و فساد مالی بالا گرفت جمعه از کشور فرار کرد.

شرایط بی ثبات

لیس دوسِت، خبرنگار بی بی سی در تونس، می گوید تظاهرکننده ها در روز دوشنبه علیه جنبش دمکراتیک قانون اساسی، حزب بن علی، شعار می دادند. آنها می خواهند حزب بن علی در دولت جدید نباشد.

گزارشگر ما این را هم اضافه کرده که تونس شرایط بی ثباتی را می گذراند. در حالی که احزاب می کوشند دولت جدید زودتر تشکیل شود تظاهرات در خیابان ها ادامه دارد. از یک طرف صدای تیراندازی شنیده می شود و از طرف دیگر صدای نواختن سرود ملی و جشن و سرور.

آقای غنوشی که در دوره حکومت آقای بن علی نخست وزیر بود گفته تلاش می کند هر چه زودتر خلاء سیاسی را پر کند. فواد المبزع، رئیس جمهور موقت و رئیس مجلس سابق، از او خواسته دولت جدید را هر چه زودتر تشکیل دهد.

کسانی که به مذاکرات بین احزاب نزدیک هستند گفته اند توافقاتی صورت گرفته است.

پس از درگیری ها دوشنبه بین ارتش و وفاداران بن علی تانک ها برای باز گرداندن آرامش در خیابان های پایتخت و دیگر شهرها مستقر شده اند.

در همین حال، فرانسه از تونس خواسته تا دولت جدید را هر چه زودتر تشکیل دهد و “دسته های جنایت کاری” را که مانع تشکیل دولت جدید می شوند تقبیح کرده.

ناآرامی ها زمانی بالا گرفت که ماه پیش جوانی ۲۶ ساله به نام محمد بوآزیزی در اعتراض به وضعیت بیکاری در کشور خود را آتش زد. او حدود دو هفته پیش مرد.

نگرانی هایی وجود دارد که وضعیت آشفته در تونس به کشورهای دیگر منطقه هم سرایت کند. در مصر هم مردی خود را جلوی مجلس این کشور در قاهره آتش زد. هنوز مشخص نشده انگیزه این مرد چه بوده.

اتفاق های مشابهی هم در الجزایر رخ داده که مثل مصر و تونس با آمار بالای بیکاری دست و پنجه نرم می کند و با ناآرامی های سیاسی روبرو است.

تحمل صفر

منصف مرزوقی، یکی از رهبران سکولار چپ گرا، گفته خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری آینده خواهد کرد که بنا بر قانون اساسی فعلی باید تا ۶۰ روز دیگر برگزار شود.

در همین حال آقای قنوشی گفته در مقابل کسانی که قصد داشته باشند امنیت کشور را به هم بزنند تحملی از خود نشان نخواهد داد.

اما اوضاع در کشور همچنان بی ثبات و شکننده است. دیشب تا صبح در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری در شمال شهر تونس، پایتخت، صدای تیراندازی شنیده می شد. درگیری در محل اقامت آقای بن علی و حوالی وزارت کشور هم ادامه داشت. گفته می شود مرد مسلحی که از پشت بام یکی از ساختمان های اطراف وزارت کشور تیراندازی می کرده به دست نیروهای امنیتی کشته شده.

وایر دیویس، گزارشگر بی بی سی در شهر تونس، می گوید گرچه به نظر می رسد ارتش تونس در فرآیند اصلاحات سیاسی مداخله نمی کند اما بعضی از سران ارتش و فرماندهان پلیس همچنان به بن علی وفادار هستند.

علی سیریاتی، رئیس سابق نیروهای امنیتی، یکشنبه بازداشت شد. او محکوم شده با دامن زدن به موج خشونت ها موجب بروز ناامنی در کشور شده.

در همین حال، در پمپ بنزین ها صف های طولانی تشکیل شده و بعضی از مردم از کمبود مواد غذایی شکایت دارند که در پی بروز ناآرامی ها به وجود آمده.

یکشنبه، بعضی از ساکنان شهر تونس با بستن کوچه ها با سطل های زبانه و شاخه درختان تلاش می کردند از ورود سارقان جلوگیری کنند. همچنین در شهر تونس، مردم پوسترهای بزرگ بن علی را از ساختمان ها پایین می کشیدند. ارتفاع بعضی از این پوسترها چند طبقه بود.

بنا بر گزارش ها، به خانه و کسب و کار کسانی که به نحوی با بن علی و خانواده مرتبط بودند هم حمله شده.

در خبر دیگری، گروهی از تبعه سوئد که به گفته خودشان برای شکار گراز به تونس رفته بودند مورد حمله معترضان قرار گرفتند و به شدت کتک خوردند. گفته می شود معترضان آنها را جای یک گروه میسیونر خارجی (مبلغان دینی خارجی) اشتباه گرفته بودند.

توضیحات

تحلیل:
دقت کنید که در همان چند پاراگراف اول (۱۳۴ کلمه اول) لب کلام داستان با ارایه تازه ترین تحولات و مقداری پیشینه (که رئیس جمهور به عربستان سعودی گریخته) بیان شده.

بخش های خبر با میان تیتر از هم جدا شده اند. در پاراگراف های پایینی خبر تحولاتی ذکر شده که زیاد مهم نیستند. مثل حمله به کسانی که به نحوی با خانواده بن علی مرتبط بوده اند یا کتک زدن یک گروه سوئدی.

به این ترتیب، پاراگراف ها به ترتیب اهمیت زیر هم آمده اند. اما در همان چهار پاراگراف اول که جلوی چشم مخاطب آنلاین است لب کلام خبر توضیح داده شده است.

این خبر ۱۷ ژانویه ۲۰۱۱ روی وب‌سایت بی‌بی‌سی قرار گرفته است:
http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-12206377

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *