نکته‌هایی درباره تهیه اخبار اقتصادی

اسکناس پنج پوندی با چهره وینستون چرچیل در سال ۲۰۱۶ در بریتانیا به گردش در آمد.

اقتصاد پر است از واژه ها و اصطلاحات تخصصی و بسیاری از مخاطبان با این واژه ها آشنا نیستند و نمی توانند دریابند که این اصطلاحات و واژه ها چه مفهومی دارند.

مفاهیمی نظیر تولید ناخالص داخلی (جی دی پی) و تورم گرچه در زندگی روزمره همه تاثیر دارد اما درک آنها برای مردم عادی دشوار است.

روزنامه نگار اقتصادی باید این مفاهیم را درک کند و آنها را به زبان ساده برای مخاطب خود شرح دهد.

روزنامه نگاری اقتصادی گستره وسیعی را در بر می گیرد. از رشد اقتصادی، تولید ناخالص داخلی و تورم گرفته تا بانکداری، بازار سهام و خصوصی سازی.

صنعت و معدن، نفت، گاز، کشاورزی، بازار مسکن، بازار خرده فروشی و گردشگری از جمله عرصه هایی است که روزنامه نگار اقتصادی هر روز با آنها سر و کار دارد.

آمار و ارقام

روزنامه نگار همواره باید به پنج پرسش اساسی (کی، چه، کجا، کی و چرا) پاسخ بدهد. اما در روزنامه نگاری اقتصادی علاوه بر این پرسشها باید به پرسشهایی نظیر چقدر و چندتا هم جواب بدهد.

گاه آمار مربوط به تولید ناخالص داخلی (جی دی پی)، گاه نرخ تورم و گاه آمارهایی از تولید و مصرف که از سوی مراکز رسمی دولتی و غیر دولتی یا نهادهای بین المللی منتشر می شود. روزنامه نگار باید بتواند از این آمار و ارقام گزارشهایی بنویسد که برای خواننده ناآشنا به مفاهیم اقتصادی قابل درک باشد.

یک روزنامه نگار اقتصادی علاوه بر آموختن اصول روزنامه نگاری باید ابتدا مفاهیم اصلی اقتصادی را بیاموزد به طوری که بتواند با مقایسه آمارها و تغییرات در شاخص های اقتصادی، تصویر قابل درکی از وضعیت موجود برای مخاطب خود ارائه دهد. به این معنی که به مخاطب خود بگوید بالا و پائین شدن هر کدام از آنها به چه معنی است و چه تاثیری بر زندگی روزمره مردم خواهد گذاشت.

هدف این بخش تعریف مفاهیم اقتصادی نیست بلکه قصد داریم با ارائه توصیه هایی به روزنامه نگاران کمک کنیم تا اخبار و گزارشهای اقتصادی دقیق و جذاب تهیه کنند.

هدف سوپر ژورنالیست در این بخش این است که به روزنامه نگاران بگوید چگونه از آمار و ارقام در گزارش ها و اخبار خود استفاده کنند و چطور گزارشهایی بنویسند که برای همگان حتی برای مادر بزرگ ها قابل درک باشد.

نویسنده: کمال آقایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *