قواعد روزنامه‌نگاری بحران؛ مواظب جان خود باشید – بخش اول

زلزله، خشکسالی، سیل، بیماری‌های واگیردار یا کشمکش و جنگ – در همه‌ی این‌ها باید اول از همه مواظب جان خود باشید. هیچ خبری ارزش آن را ندارد که جان خود را از دست بدهید و خبرنگارهای مرده و زخمی نمی‌توانند خبری به دست بیاورند. ذات خبرهای مربوط به بحران و کشمکش‌ها خطرناک است. برای همین، باید بیشتر حواس‌تان جمع باشد. امنیت باید اولویت اولِ شما باشد.

اول به یک محیط خطرناک سفر می‌کنید بیش از هر زمان دیگری به برنامه‌ریزی نیاز دارید. ملاحظه‌های ابتدایی را در نظر داشته باشید. آب آلوده ننوشید. مایحتاج اصلی همراه‌تان باشد و حواس‌تان به خطرهایی که از جانب آدم‌ها یا طبیعت تهدیدتان می‌کند باشد. اگر در جایی به سر می‌برید که خطر آدم‌ربایی وجود دارد، از مسیرهای مختلف و در ساعت‌های مختلف سر کار برید و هر روز سر ساعت معین از خانه‌ی خود خارج نشوید. در مناطق جنگی – در صورت امکان – کلاه‌خود و جلیقه ضدگلوله بپوشید. اما به هر حال لباس‌هایی بپوشید که شهروند عادی تلقی شوید نه این که مثل نظامی‌ها باشید. (بهتر است شلوار جین بپوشید تا یک شلوار سربازی)

جعبه‌ی کمک‌های اولیه همراه‌تان باشد و بهتر است برای استفاده از آن آموزش دیده باشید. در آب و هوای گرم و خشک حواس‌تان به آفتاب سوختگی و خشک شدن آب بدن باشد. در آب و هوای سرد هم چند لایه لباس را روی هم بپوشید. دائما با دوستان و همکاران از طریق تلفن یا بی‌سیم در تماس باشید و همیشه از قبل به فکر یک راه حل جایگزین برای مواقعی که مشکل پیش می‌آید باشید.

تصادفات رانندگی بیشتر از هر چیز دیگری تاکنون خبرنگارها را کشته‌اند. پس کمربند ایمنی هم یادتان نرود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *