سوال‌های متداول درباره انتخابات سراسری بریتانیا

استفان روسو، پی‌ای، از طریق گاردین: گوردون براون، دیوید کامرون و نیک کلگ در دومین مناظره تلویزیونی چند روز مانده به برگزاری انتخابات سراسری 2010.

رویترز: ممکن است در انتخابات ششم ماه مه یک حزب به تنهایی برنده نشود. امسال سه حزب اصلی با یکدیگر رقابت می‌کنند.

نکته‌ای گیج کننده این است که حزب کارگر حتی اگر به لحاظ درصد آرایی که به دست می‌آورد سوم شود باز هم ممکن است بزرگترین حزب در پارلمان باقی بماند.

[ممکن است یک حوزه انتخابیه که ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد یک نماینده حزب را راهی پارلمان کند و یک حوزه انتخابیه که جمعیت کم‌تری دارد، باز هم یک نماینده داشته باشد.]

در زیر تلاش شده به سئوالات متداولی که پیرامون انتخابات بریتانیا سر زبان‌ها می‌چرخد، پاسخ داده شود:

مردم برای چه رای می‌دهند؟

در انتخابات عمومی، مردم سراسر بریتانیا نماینده خود را برای فرستادن به مجلس عوام انتخاب می‌کنند.

در انتخابات سراسری ۲۰۱۰ (امسال) حوزه‌های انتخابیه جدیدی هم تعریف شده است. به این ترتیب، پس از انتخابات، ۶۵۰ کرسی در اختیار نمایندگانی از سراسر بریتانیا یعنی انگلستان، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی قرار خواهد گرفت. در حال حاضر مجلس عوام ۶۴۵ کرسی دارد.

نماینده‌ها چه‌طور انتخاب می شوند؟

هر رای دهنده می‌تواند در حوزه انتخابیه‌ای که ساکن آن است، یک رای به صندوق بیندازد. نامزدی که نسبت به سایر نامزدها رای بیشتری به دست بیاورد، انتخاب می‌شود. نامزدها به اکثریت آراء نیاز ندارند. به این شیوه رای‌گیری در بریتانیا اصلاحا “هر کسی که بیشتر رای بیاورد” گفته می شود: “First past the post”

دولت را چه کسی تشکیل می‌دهد؟

آن حزب سیاسی که بیشتر از سایر احزاب نماینده داشته باشد، عموما دولت تشکیل می‌دهد. این امکان هم وجود دارد که دو یا سه حزب دولتی ائتلافی تشکیل دهند.

پارلمان معلق یعنی چه؟

پارلمان معلق پارلمانی است که یک حزب نتواند بیش از نیمی از کرسی‌ها را در مجلس عوام به دست بیاورد که به این ترتیب برای تشکیل دولت به حمایت سایر احزاب نیاز خواهد داشت.

بنا بر نظرسنجی‌ها، احتمال می‌رود حزب فعلی مخالف دولت، یعنی محافظه‌کارها، در انتخابات امسال برنده شوند. اما برای این که آنها اکثر کرسی‌ها را به دست بیاورند، باید ۶٫۹ درصد آرایی که در انتخابات قبلی به حزب کارگر داده شده، در این انتخابات به سمت محافظه‌کارها “تاب” بخورد. در صورتی که در انتخابات امسال چنین اتفاقی بیفتد، این اتفاق جدای انتخابات سال ۱۹۹۰ از سال ۱۹۵۰ به این طرف بی‌سابقه بوده است.

نخست وزیر چه‌طور انتخاب می‌شود؟

رهبر حزبی که بیشترین تعداد کرسی‌ها را به دست آورده باشد، عموما نخست وزیر می‌شود.

گوردون براون، نخست وزیر فعلی، سال ۲۰۰۷ به دنبال استعفای تونی بلر، نخست وزیر شد. آقای براون رئیس حزب کارگر بود و در پی استعفای آقای بلر جانشین او شد. این اولین بار است که از زمانی که آقای براون رئیس حزب کارگر شده، انتخابات برگزار می‌شود.

انتخابات عمومی بریتانیا چند وقت یک بار برگزار می‌شود؟

حداقل هر پنج سال یک بار باید در بریتانیا انتخابات سراسری برگزار شود. نخست وزیر درباره زمان برگزاری انتخابات تصمیم می‌گیرد. دولت فعلی حزب کارگر پنج سال است که قدرت را در دست دارد.

چه کسانی می توانند رای دهند؟

شهروندان بریتانیا، کشورهای مشترک المنافع و ایرلند که ساکن بریتانیا باشند، بیشتر از ۱۸ سال داشته باشند و برای رای دادن از قبل ثبت نام کرده باشند.

اعضای مجلس اعیان، (مجلس لردها)، زندانی‌های محکوم شده و هر کسی که ظرف پنج ساله گذشته در برگزاری انتخابات خلافی مرتکب شده باشد، نمی‌تواند رای دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *